БІЛЬЯРД
«БІЛЬЯРД – ЦЕ СПОРТ І ЦЕ БЕЗ СУМНІВУ.
БІЛЬЯРД – ЦЕ МИСТЕЦТВО І ЦЕ ТЕЖ БЕЗЗАПЕРЕЧНО.
БІЛЬЯРД – ЦЕ ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ.»
Б. Каменський
Більярд – одна з найдавніших ігор у світі. Ймовірно, батьківщиною більярду є Індокитай. За іншою версією він зародився в Єгипті. Про це свідчать зображення гравців у м'яч з палками, що нагадують сучасний кий, на давніх фресках і барельєфах.

Як вид гри з м'ячем або кулею він був представлений на перших Олімпіадах (VII ст.. до нашої ери) ще в Стародавній Греції.
Існують достовірні відомості про те, що в більярд грали Олександр Македонський і його батько Філіп II (V – VI ст.. до н. е.) і цариця Клеопатра (I ст.. до н. е.). Навіть великий У. Шекспір захоплювався цією грою. Своєю віртуозною грою в більярд у свій час славився М. В. Ломоносов і граф Г. Г. Орлов.
Більярд (французькою billard иід bille – куля) – надзвичайно популярна, захоплююча гра, широко відома в усіх країнах світу. Для гри в більярд не має вікових обмежень та особливо вона корисна для тих, хто веде малорухомий спосіб життя. (до речі, за одну партію гравець проходить навколо стола шлях біля трьох з половиною кілометрів).
Більярд – це своєрідний синтез декількох видів спорту – тенісу, стрільби, спортивної і художньої гімнастики.
Гра в більярд дозволяє чудово зняти напругу і втому, відмінно відпочити.
Більярд – красива, інтелектуальна і благородна гра, яка в процесі розвитку і вдосконалення набула багатьох різновидностей.

Російський більярд або гра в «Російську Піраміду» - різновид світового лузного більярду. Ігри на російському більярді ведуться шістнадцятьма відносно великими кулями (d=68мм), п'ятнадцять з яких мають номер з першого по п'ятнадцятий, а шістнадцята куля відрізняється від них особливою розміткою або кольором. Лузи в російському більярді строгі і вимагають від гравців високої точності удару, влучності і майстерності.
Мета гри – першим забити 8 куль.
Гра проводиться з дотриманням Загальних правил.
Розміри столів коливаються в досить великому діапазоні – від 6 до 12 футів.

ПУЛ – американський лузний більярд, характерними особливостями якого є невеликий розмір стола (від 6 до 9 футів), досить великі лузи і шістнадцять невеликих різнокольорових куль (d=57.2мм), які потрапляють в лузи за відповідними правилами. Зараз найбільш популярними різновидами є «пул-14+1», пул-дев'ятка», «пул-вісімка». Ігри на Американському Пулі (Американці) дуже динамічні, зовні прості, але надзвичайно видовищні.
Простота вивчення техніки гри в пул збільшує кількість її прихильників, в нього можуть грати майже всі – від дітей до старшого покоління.

СНУКЕР – англійський лузний більярд, якому віддають первагу у Великобританії. Характерні особливості снукера: досить великі столи (від 9 до 12 футів), порівняно великі лузи і маленькі різнокольорові кулі (d=52,5 мм). Гра ведеться за складними правилами двадцятьма двома кулями, з яких п'ятнадцять червоних і сім різнокольорових. Без суттєвих змін правила гри в снукер залишалися десятиріччями, підтверджуючи думку про здоровий консерватизм англічан. Гра вимагає від гравців висококласної техніки, чіткого розрахунку і високого інтелекту.
КАРАМБОЛЬ – безлузний більярд. Безлузний стіл невеликого розміру (від 6 до 10 футів) і на столі частіше за все три невеликих кулі, як правило, два білих і один червоний. Карамболь – це особливий удар, при якому биток торкається спочатку однієї кулі, а потім, «зробивши» один, два або три борта, повинен торкнутися іншої кулі. Гра вимагає надзвичайної майстерності, відчуття сили удару і обертання, вона заворожує складністю траєкторії руху битка і оригінальністю вирішення окремих комбінацій. Після кожного удару на карамбольному столі утворюється своя особлива, майже неповторна позиція куль, для вирішення якої потрібна неабияка фантазія. Це і є основною принадою карамболя. На думку майстрів – це сама складна гра у більярд.
Звичайно, крім перерахованих вище різновидів у більярдному світі існує більше десятка досить розповсюджених ігор: це і італьянські фішки, і кайза, і кароліна, різні види ігр з кеглями на столі та ін.